Sissejuhatus Taiji'le
Kas olete mõelnud selle üle, miks väikesed lapsed iial ei väsi? Nad võivad lõpmatult joosta, hüpata, naerda. Aga meie, täiskasvanuikka jõudnutena, oleme hakanud blokeerima pääsu selle lõpmata energia juurde.. taipamata, miks meiega nõnda sünnib ja kui kummaline see ka pole, isegi pidades sellist protsessi loomulikuks. Me oleme rahulolematud, laidame endit kõikvõimalike tegemata tööde pärast. Laseme endit ärritada peas ringi keerleval tühjal lobal, kui samas võinuks tühja loba asemel oma kasutusse haarata selle sama ruumi ja energia tõepoolest tähtsate ideede jaoks. Nõnda me elame aina kasvavate probleemide rägastikus teadmata, kuidas sellest pingest vabaneda. Lõpuks harjume olukorraga, et energiat jääb aina vähemaks ja vähemaks ning haigused on paratamatud tulema. Kindlasti on paljud meist endale öelnud, et nüüd lõpetan muretsemise ja vabanen pingest aga reaalsuses pole see tulemust andnud. Nõnda siis ongi meile vaja abivahendeid, mis aitaksid vabaneda plokeeringutest sügaval meie teadvuses, südames ja terves kehas, et me saaksime avaneda eluenergia voolule..
Juba palju aega tagasi avastasid hiinlased, et need plokid (stressid) on lihtsalt meie tihedalt kokku surutud teadvus ja nad on väljakutsutud meie närvisüsteemis rahulolematuse, rahutuse või isegi meie enda soovide poolt. Sarnaselt pinges kokku tõmbuvatele lihastele võivad seega ka meie teadvus ja süda pingule tõmbuda. Säästmaks tervist ja energiavaru, tuleb meil õppida vabanema kokkusurutud hoiakust oma elus. Iidsete aegade harjutused puhastavad närvisüsteemi nõnda, et meie teadvus muutub taas värskeks ja liikuvaks just nagu uuesti sündinul.
TAIJI ( ehk TAI CHI ) õpetabki meile lihtsate ja meeldivate harjutustega, kuidas avada oma kehas ligipääs lõpmatule energiale. Kui energia saab meie kehas takistamatult ringi liikuda, siis oleme ka vabad haigustest, oleme täis energiat, loovamad, rõõmsamad..
TAIJI (täielik ja õige nimi: taijiquan) on üks idamaise võitluskunsti alaliikidest, mis pärineb Hiinast. Taiji kujutab endast rõhutatult aeglast, sujuvat, ringjate liigutustega harjutuste kogumit. Taiji harjutusi õpitakse asendite seeriana, mida tuntakse vormi nime all. Taiji ’d on kirjeldatud ka kui meditatiivse liikumise vormi, kuna Taiji ’le omane lõdvestumine kuid püsiv keskendumine kehale on kasutuses paljudes meditatsioonitehnikates. Korrapärasel harjutamisel suurendab Taiji kehaomaste endorfiinide ehk heaolu hormoonide tootmist, vähendades seeläbi stressi ja parandades meeleolu. Taiji praktiseerimine paneb kehas Qi ehk sisemise energia takistamatult liikuma ning ergutab nõnda keha ja vaimu vahelist kooskõla. Hiina meditsiinis on Qi vool tervise seisukohalt väga oluline, kuna haigused näitavad tasakaalu puudumist inimese Qi ’s. Lõdvestunud ja korrapärases rütmis sooritatud aeglased Taiji liigutused loovad Qi optimaalset voolu soodustava seisundi.
Olgugi et Taiji meenutab väga tugevalt aeglustatud Kung Fu võitluskunsti, saab Taiji’ga tegeleda iga inimene, igas vanuses ja mistahes füüsilises vormis. Võitluskunsti huviliste keskel on Taiji tuntud ka kui sisemine sõjakunst. Taiji arendab sisemist jõudu nii füüsilisel, psüühilisel kui emotsionaalsel pinnal, seetõttu saab ta olla tõhus treeningu ala sõjakunsti jüngritele. Aga ei pea ilmtingimata olema sõdalane, et ammutada kasu Taiji treeningutest. Paljud piiratud füüsiliste võimalustega ja haigustega inimesed praktiseerivadki Taiji’d eelkõige teraapilisel eesmärgil. Mitte kellelegi pole Taiji treeningud piiratud ja lisaks eelöeldule saab Taiji tuua kasu ka parimas sportlikus vormis sportlastele.
Kuigi algupäraselt oli Taiji sõjakunst ja teda õpetati põhiliselt sõjalise väljaõppega koolides, siis nüüd praktiseeritakse seda kõikvõimalikes organisatsioonides, haiglates ja koolides üle terve maakera. Taiji – see ei ole ainult vahend tervise parandamiseks, vaid ka võimas vahend edu saavutamiseks igapäevatöös, äris. Paljud firmad on juba kogenud, et Taiji tõstab jõudlust nende tegevuses, aidates töötajatel muutuda õnnelikeks, rahulikumateks ja loovamateks. Haiglates täheldatakse, et praktiliselt kõigil puhkudel osutub Taiji võimsaks aga samas ökonoomseks ravivõimaluseks.
Tähtis nõuanne rühmatreeningutel alustajatele !
Kui te alustate rühmatreeningutega, siis teil võib esile kerkida ettekujutus, et kõik peale teie teevad paremini, vaid kõigil teistel jääb õpetus selgelt ja kiirelt meelde ning vaid teie tunnete ennast peataolekus, teadmatuses.. siis sellesse soovitame suhtuda meeldiva rahuga. Peagi te mõistate - igaüks läbib taolise üleelamise etapi. Tegu on selles, et aju pole veel harjunud pingeid ja haiguseid esiletoovaid harjumusi lahti laskma ning uuele infornatsioonile ruumi loovutama. Andke omale aega kohanemiseks uue olukorraga ning peagi hakkab keha teile kuuletuma. Teadmiseks seegi - Taiji treeningutest saadavat kasu saab ainult isiklikult tunnetada, mitte näha. Seega oluline on teie enda sisemine heaolutunne, mitte see kui ilusti ja hästi teised teie ümber liiguvad.
Te näete oma saavutusi ainuüksi juba selles, et tunnete ennast elurõõmsamalt ja saate tervemaks.
Soovitame lugemiseks:
Peter Lewis "Võitluskunstide müüdid ja legendid"
Eric Steven Yudelove "100 päeva hea tervise, väärt seksi ja pika elueani"
Билл Дуглас "Шаг за шагом Тайцзи и цигун"
Paul Crompton "Taiji kodus"
Kim Davies "Tai chi käsiraamat"